недеља, 31. јул 2011.

Little Miss Fucking Sunshine





S


Karl Veliki Lagerfeld


Kreativnost je kao mišić, mora stalno da se bilduje


Karl Lagerfeld: O čemu ćemo da pričamo?
O bazičnom značenju reči kreativnost.
K.L.: To je lako. Kreativnost  je kao mišić, mora stalno da se bilduje. Mora se stalno biti radoznao. Držati oči širom otvorene. A onda sve to zaboraviti.
Kako to mislite zaboraviti?
K.L.: U suprotnom se stvaraju kopije.
U svakom čoveku se krije delić umrlog Mocarta, reči su Antoana de Sent-Egziperi-ja. Je l on u pravu?
K.L.: Ko je to rekao?
Sent-Egziperi
K.L.: Ne slažem se. Inače mislim da je Mali Princ smešna knjiga za decu. A slave je kao Bibliju. Užas!
A citat?
K.L.: Glupost! Kreativnost ne poseduju svi. Samo pojedini su zaista kreativni. Žao mi je svih onih koji nisu ili misle da jesu. A život je baziran na nejednakostima.

Dakle, sve je pitanje gena? Ili sreće?
K.L.: Da, ali i vaspitanja. Ja sam strogo vaspitan. Bilo mi je mučno kada je trebalo da pričam sa mojom majkom. Rekla bi nemam volje da se bakćem sa šestogodišnjakom i ja sam morao da pričam kao odrastao.
Znači Vi ste postali kreativni da bi dobili pažnju svoje majke?
K.L.: Nego šta! Nikad nije bila nežna. Ona je sjajno svirala violinu, a ja sam hteo da sviram klavir. Jednom prilikom, dok sam vežbao i udario pogrešnu dirku na klavijaturi, prišla mi je i rekla crtaj, to pravi manju buku!
Je l Vaša majka znala već za Vaš talenat ili je to onako rekla?
K.L.: Ja sam se rodio sa olovkom.  Crtao sam otkad znam za sebe.
Kako se mali Karl čini odraslom Karlu?
K.L.: Kako se predstavljam danas, predstavljao sam se i kao dete. Razlikovao sam se od drugih. Mora da sam čitao puno bajki, ali verovao sam da ću da postanem legenda. Danas sarađujem sa najboljima u svojoj oblasti pod savršenim okolnostima. Mislim da je to privilegija.
I kakva je osećaj?

K.L.:  O.K. je. Ja više nigde ne otvaram vrata. Ona se sama otvaraju (smeh). Moja realnost je zaista nerealna. To vrlo inspiriše. Pokušavam da stvorim drugačiju realnost – sa fantazijom obogaćenog prevoda.
Kada imate najbolje ideje?
K.L.: U polusnu.
Pred spavanje ili pred buđenje?


K.L. : Ujutru. Pred spavanje uvek čitam, Deset knjiga istovremeno. One su razbacane po mom krevetu.
I tako ste jednog jutra došli na ideju za light box radnje za frizerski brend Švarckopf?
K.L.: Ja volim kolaže. Kao detetu su mi se dopadali na flašicama šampona. I osim toga, predložio sam im da ponovo proizvode njihov beli puder. Koji ja koristim za svoju kosu.






















субота, 30. јул 2011.

gde je spavao mali Arni? Švarcenegerov muzej


U Austriji, u Talu pored Graca, u rodnoj kući Arnolda Švarcenegera je postavljeno na hiljade eksponata, čak je popravljen i poljski WC. Muzej je otvoren na  Arnijev šesdeset i četvrti rođendan. Muzej je uredio njegov školski drug Urld koji je želeo da na što verniji način predstavi njegovo detinjstvo. Ali postoje eksponati i iz njegovog života u Americi.

















четвртак, 28. јул 2011.


Na Comic Conu  ekipa True Blooda se dobro zabavljala. Pričali su o divljim fanovima, divljoj sezoni i gikovštini. Jedan od članova ekipe je opsednut Vampirskim dnevnicima. Iznenadićete se!
http://www.youtube.com/watch?v=lL49pP1OUWk

http://www.youtube.com/watch?v=gkD-7MF8DGU

Univerzum po Björk




Deset pesama, deset aplikacija, umetničko delo i frizura kao Tina Tarner. Na svom novom albumu ova Islanđanka je proizvela potpuno novi žanr APP POP i pokazala kako se miksuje sve i svašta.
Björk nas je pozvala u Revolution Gallery da bi promovisala svoj novi album. Savršeno odgovara. Prostor  u Muzeju nauke i industrije u Mančesteru  treba da asocira na industrijsku revoluciju.  Ali šta je planirala Björk da nam kaže na ovako revolucionaran način?
Džejms Meri, nrd i lični asistent Björk je u Revolution Gallery novinarima iz celog sveta  objasnio da album Biophilia ima pet aspekata: običan muzički album sa deset pesama, aplikacije za iPad ili iPhone, izveštaje sa muzičko pedagoških seminara, dokumentarni film o čitavom projektu i novi sajt http://bjork.com/.u .
Björk je pevala Oceania na otvaranju olimpijskih igara u fantastičnoj haljini, u Kanu je proglašena za najbolju glumicu za Lars Fon Trirovo ostvarenje  Ples u tami. Na Islandu organizuje proteste protiv fabrika aluminijuma i protiv komercijalizacije prirodnih resursa. I oduvek je imala velike muzičke ambicije, čak i pre 1993. dok je nastupala sa Sugarcrubes.
Sledi - nisu joj strani drugačiji projekti. Ovaj album govori o tome kako vidim ljude i svet oko sebe, rekla je sad već četrdesetpetogodišnja Björk za magazine Wired. Bilo je bolno stvarati ga. Morala sam da pošaljem više od pet stotina hiljada mejlova i da se sastanem sa silnim ljudima.
Veza između muzike, nauke, prirode i tehnike. Teoretičar muzike  Niki Diben sa Šefildskog univerziteta prati pesme iscrpnim esejima. Legendarni Dejvid Atenborou će na muzičkom festivalu u Mančesteru pričati o pesmama.

Skot Snibe izlazi za pult sa svojim iPadom i demonstrira sasvim uvrnut sunčev sistem u kom se pesme pojavljuju kao zvezde. On je među vodećim programerima i nije mogao da ne pokaze svoj ponos što je učestvovao na ovom projektu. Ovaj trenutak je ravan rađanju opere ili kina.


gde stanuju pisci iz senke


Stan u kom stanuje bivši britanski premijer (Brosnan) gde dolazi ghostwriter (McGregor) da piše memoare je delo Walter Knoll Designs i jedan od najfascinantnijih stanova na filmu i uopšte. Staklo, beton i drvo. Siva i crna dominantne sa ogromnim prozorom sa pogledom na okean.  I apstraktno crveno na slikama . Savršeni radni prostor.  Hladno i racionalno,  mistično i opasno. Stan je napravljen za potrebe filma (Albrecht Konrad) .

понедељак, 25. јул 2011.

When I wake up

Mrzim da ustajem rano.
I uvek sam mrzela.
I uvek ću.


Kao  noćnoj ptici, svako otvaranje očiju ujutru je prava borba.  I oduševila sam se kad sam naišla na ove plakate na kojima piše ono što svako jutro pomislim kad se oglasi alarm: još samo pet minuta.





среда, 20. јул 2011.

b for black

Black ‘Horror’ ice-lollie ✝ Ballet bun ✝ Blunt fringe ✝ Black tee ✝ Black boots аnd jeans ✝ Bangles Sοmе days аnd јυѕt lіkе thаt. 
preuzeto sa bloga jedne od mojih omiljenih blogerki  http://kingdomofstyle.typepad.co.uk/my_weblog/2011/07/black-friday.html









уторак, 19. јул 2011.

Hari Poter - poslednja stanica



Konačno je porastao i sve zaboravio? Poslednjim delom filmske franšize Hari Poter završava se  još jedna uspešna priča u pop kulturi. Ali Hari Poter i relikvija smrti – drugi deo samo uslovno predstavlja kraj potermanije. Na internetu će saga i dalje živeti.
„Danas se opraštamo sa Harijem, ali on će i dalje biti sa nama“. Neville Longbottom  je rekao sa rukom na srcu dok je stajao na sred Hogwartsa, škole za veštičarenje i čarobnjaštvo. Oko njega su okupljeni njegovi kompanjoni, kolege, likovi kao što su Hermine Granger, Ron Weasley, Luna Lovegood i profesor Minerva McGonagall. Ovo je jedna od najdramatičniih scena u filmu Hari Poter i relikvija smrti – drugi deo, finalna epizoda franšize o godinama učenja čarobnjaštva.
Nevilleovo lice je izmučeno od borbe protiv zla, porastao je i izdužio se. Jedva da liči na onog okruglastog dečačića prijatnog lica iz prvog dela knjige autorke Joanne K. Rowling Hari Poter i kamen mudrosti. Od tada je prošlo četrnaest godina.

Za ovo vreme Hari Poter je postao zvezda. Danielu Radcliffesu su porasle dlake na grudima, a Ema Watson se slikala za naslovnicu Vogue.
 Romani su prevedeni na šesdeset i devet jezika i dijalekta, čak i na latinski i starogrčki. Širom sveta se prodalo oko četiristo pedeset miliona primeraka.
Sa Poterom dolazi novac i mašinerija sa magijom savršeno funkcioniše. Biznis  obuhvata video igrice, tematske parkove Čarobni svet Hari Potera  u Orlandu, društvene igrice i brojne figurice kao što su čarobni štapići, ili Herminina kristalna kugla. Priča se da niko nije zaradio toliko novca  od pisanja kao Joanne K. Rowling. Samo milion dolara je dobila za autorska prava za prva četiri dela filma. Na osnovu statistika moglo bi da se pretpostavi da deset procenata svetskog stanovništva u isto vreme čita Hari Potera. Čime  to ovaj dečak sa naočarima   fascinira mase? Šta je izazvalo globalnu Potermaniju?


Odgovor bi mogao da glasi: Poter je jedan od nas, potpuno običan, a opet poseban, nevoljeno siroče sa naočarima, kao Pepeljuga odrastao u šupljini ispod stepenica. Izabran sa jedanaest godina. On je lik koji je pristupačan masama, hrabro se bori protiv svojih difuznih strahova, žrtva i junak istovremeno.
Vanrednim vozom beži od  kuće i od tada doživljava čudesne avanture u zamku  Hogwarts.   Tu Hari (Daniel Radcliffe) pronalazi prave drugare Rona (Rupert Grint) i Herminu (Ema Watson). Paralelni svet prepun mističnih stvorenja. Zaboravljen je sumorni svet ljudi, zamenjen je vukodlacima, goblinima i zmajevima, reptilima i hipogrifima.
Sa Hari Poterom je fantastika ponovo oživljena, ali kritičari iznova i iznova ponavljaju da Rowlingova i njeni kanoni nisu nimalo genijalni niti inovativni, već samo uzeti iz Tolkinovih, Dikensovih, Luisovih priča i pomešani u konglomerat  sa večitom borbom između dobra i zla.

Konačni obračun


U poslednjem delu Hari se bori protiv lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Hari, Ron i Hermina moraju da pronađu četiri preostala horkruha, jer je Voldemort u njima sakrio delove duše. U suprotnom preti besmrtnost protivnika i večna vladavina mraka. Na tom putu srećemo i stare poznanike Kobolda Griphooka ili Bellatrix Lestrange (Helena Bonham Carter).
Krajem jula startuje nova fan stranica www.pottermore.com, na kojoj će registrovani korisnici moći da posećuju virtuelnu školu za čarobnjake.  A možda Rowlingova napiše još neki deo. Da ne pričamo puno, jer reči su  najraniji oblik magije.

субота, 2. јул 2011.

Pozdrav iz Berlina



Ah, Berlinu, mislim se. Ti debela kučko, sa bledom tetovažom i proširenim venama pozadi. Slušaju te dok vređaš neprijatelje u metrou, dok poručuješ još jedno pivo u prolazu od WCa do šanka i dok čaroban, podmlađen i prolepšan u četiri ujutru na Oberbaumbrücku posmatraš izlazak sunca i uzdišeš.

Ali budimo iskreni: zimi i sam mrziš svoje neprijatelje. Tvoja nesposobnost da funkcionišeš zimi kao normalan grad. Prljavština i mrak. Rastojanja, koja odjednom deluju nedostižna, jer ne možeš da parkiraš auto u ulici, biciklističke staze zaleđene, Berlinski metro pun ludaka koji loše mirišu i  povišenim tonom sami sa sobom ili sa drugima vode zastrašujuće razgovore.
Ovako nešto ne postoji u jesen ili proleće. Detalje i nijanse smatraš glupima. Ili si za ili protiv nečeg i razmišljaš tako brzo i drugačije, da ne postoji mogućnost da mi bude dosadno. Brutalan si i kul u isto vreme,  neki imaju  strah od tebe, jer ne znaju šta bi mogao da im prirediš u naredna tri meseca.
Na leto si samo svoj. Mirišeš na pse i lepljivi asfalt, ali si i dalje neodoljiv. Volim kad sediš na sred Kantštajna i u četiri ujutru piješ votku, jedva govoriš i mrmljaš mi nešto o apsolutnom umetničkom delu koje  ne može da se vidi, jer bi u suprotnom oslepeli. Odvratan si i veličanstven i tako čaroban. 
nastaviće se...